Almanya'ya tepki yağıyor: Meclis, Cumhurbaşkanı ve Başbakan...

Almanya Federal Meclisinin aldığı karara Türkiye'den tepki gecikmedi
  • 02.06.2016 15:42:01
   
Almanya Federal Meclisinin aldığı karara Türkiye'den tepki gecikmedi. Başbakan Binali Yıldırım, "Bu hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir" derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Bu, Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkiyecek olan bir karardır" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da Osmanlı Halk Pazarı'nın açılışında yaptığı konuşmada Almanya Parlamentosunun 1915 olaylarını soykırım olarak kabul etmesini eleştirdi. Kararın hatalı olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, "Ne tesadüftür ki ana muhalefet partisi yabancı elçilerle AK Parti'den kurtulma muhabbeti yaparken Almanya'da 3,5 milyon ırkçı Ermeni lobisinin bir kararını Alman Parlamentosu kabul etti. Bu karar hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bu millet geçmişiyle övünen bir millettir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak, başımızı öne eğdirecek hiçbir olay yoktur. Tarihçilerin bile aralarında anlaşamadı Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi'nin aksi kararlarının olduğu yerde Alman Parlamentosu'nun Sözde Ermeni Soykırımını kabul etmesi asla kabul edilir değildir. Bu gelişmeler üzerine Türkiye'nin Almanya Büyükelçisini Türkiye'ye geri çağırdık. Karar metnin kapsamıyla gördükten sonra atılacak adımları atmakta bir saniye bile tereddüt etmeyiz. Bu millet hiç kimseden emir almadı, hiç kimseye boyun eğmedi. Biz Allah'ın önünde eğiliriz. Milletimiz ne isterse onu yerine getiririz" ifadelerini kaydetti.

"ALMANYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ CİDDİ MANADA ETKİYECEK OLAN BİR KARAR"

Konu, Kenya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da soruldu. Erdoğan, "Az önce sayın Başbakanla da telefon görüşmem oldu. Ortak kanaatimiz ilk adımımız büyükelçiyi istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağırmak. Alman Parlamanetyosu'nun almış olduğu bu karar aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkiyecek olan bir karardır. Döndükten sonra oturacağız değerlendirmesini yapacağız. Ondan sonra da bizim asıl atmamız gereken adımları atacağız. Alman Parlamentosu'ndaki metinlerin değerlendirmesi yapılacak. Ondan sonra nihai kararımızı vereceğiz." Dedi.

MECLİS'TE ÜÇ PARTİDEN ORTAK BİLDİRİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu skandala sessiz kalmadı. AK Parti, CHP ve MHP, ortak bildiriyle kararı kınadı.

  • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI