Almanya Konsolosluğu önünde 'mehteranlı' tekpi

Almanya Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı tasarısını onaylamasının ardından akşam saatlerinde Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 300 kişi, Almanya Baş
  • 02.06.2016 22:24:31
   
Almanya Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı tasarısını onaylamasının ardından akşam saatlerinde Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 300 kişi, Almanya Başkonsolosluğu önünde mehteranlı protesto gösterisi düzenledi. Polisin konsolosluk önünde yoğun güvenlik önlemi aldığı ve caddeyi trafiğe kapattığı eylemde, mehteran marşlarla yeri göğü inletti.

Almanya Parlamentosu'nun bugün sözde Ermeni soykırımı tasarısını onaylanmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Tasarının parlamentodan geçmesinin ardından sabah saatlerinden itibaren Beyoğlu Gümüşsuyu'ndaki Almanya Başkonsolosluğu önünde polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Akşam saatlerinde Ülkü Ocakları'nın konsolosluk binası önünde protesto gösterisi düzenleyeceği bilgisini alan polis, güvenlik önlemlerini artırdı. Konsolosluk önü ve bulunduğu cadde bariyerlerle kapatıldı. Konsolosluk çevresine ise çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı. Güvenlik önlemleri sürerken bir grup saat 19.00 sıralarında ellerinde Türk bayrağı, döviz, pankart ve flamalarla Taksim Meydanı'ndan Gümüşsuyu'na harekete geçti. Polis tarafından didik didik aranan grup, protestonun yapılacağı alana alındı.

Protestocuların alana grup halinde gelmeleri sürerken, Ülkü Ocakları tarafından organize edilen bir mehteran takımı da marşlar çalarak alana doğru yürüyüşe geçti. Önlerinde mehteran takımıyla marşlar çalınarak yürüyüşe geçen grup bir süre sonra alana vardı. Sık sık tekbir getirerek Almanya aleyhine slogan atan grup, "Almanya şaşırma sabrımızı taşırma" diyerek tasarının onaylanmasına tepki gösterdi. Grubun ellerine aldıkları, "Soykırımcı Nazi Almanya", "Ermeni Soykırımı Emperyalist Bir Yalandır", "1915 Türk'ün Şerefli Mazisidir, Soykırım Yalanına İnanma" yazılı dövizlerle slogan atmalarının ardından basın açıklamasına geçildi.

"HAÇLI SEFERLERİNDE ALAMADIKLARI SONUCU PARLAMENTODA ALMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Grup adına basın açıklamasını yapan Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, "Bugün yaptıkları Haçlı seferlerinde alamadıkları sonucu parlamentoda almaya çalışmalarıdır. Bizim tarihimizi iyi bir şekilde araştırsınlar. Çünkü bizim tarihimizde şeref ve kahramanlıklar bulacaklardır. Belki de bu şeref ve kahramanlıklardan bir kez olsun kendileri de istifade etme durumunda olacaklardır. Utanılacak bir geçmişimiz ve insanlığı mahcup olacak hiçbir eylemimiz olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır. Ermeni diasporasının yalan ve iftiralarına ortak olan Almanya'ya sert bir şekilde gereken yapılmalıdır. Bir taraftan Ermeni Taşnak çeteleri tarafından şehit edilmiş şühedamızı, onların kurmuş olduğu ASALA terör örgütü tarafından şehit edilen büyükelçilerimizi ve bugüne kadar Ermeniler'in şehit etmiş olduğu ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Biz bu görüşü asla kabul etmiyoruz ve asla edilmesine de müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz tarihi şan ve şerefle dolu olan ecdadımızla gurur duyuyoruz. Türk milletini töhmet altında bırakmak Almanya'nın haddine değildir. Bu olay Avrupalılar'ın ve Ermeniler'in büyük bir yalanıdır ve tarihi sayfalarında er ya da geç yerini bulacaktır. Almanya'ya karşı bir an önce tedbirler alınmalıdır. Meclis'ten çıkacak kararlarla ilişkilerimiz tamamen dondurulmalıdır. Bu neticede inanıyoruz ki, Almanya yaptığı yanlıştan er ya da geç dönecektir. Çünkü bu oturulup tarihte böyle bir şey denilerek alınacak bir karar değildir. Tamamen siyasi bir karardır ve çeteler tarafından tezgahlanmıştır" dedi.

Basın açıklamasının ardından mehteranın çaldığı marşlar yeri göğü inletti. Hep bir ağızdan marşların söylenmesinin ardından tekbir getirildi. Daha sonra sloganlar atarak Taksim Meydanı'na yürüyen grup, olaysız bir şekilde dağıldı. Gösterinin sonlanmasının ardından cadde trafiğe açıldı.

  • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI